Přirozeně neexistuje žádný spolehlivý návod na jaké denní a roční období zvolit právě ten či onen druh čaje, ale existují doporučení, která mohou maximalizovat účinek čaje pro lidský organismus. Ať už jsou to lékařské studie nebo osvědčené praktiky ověřené staletou konzumací, zde se budeme zabývat pouze logickými postupy, kdy a jaký čaj je vhodný pro konzumaci.
Vždy záleží především na výdeji a příjmu energie (a to především během dne) a na změně ročního období, kdy je zasažen i lidský organismus nejen teplotními výkyvy, ale i například změnou času a poměru dne a noci.
Jak rok, tak i den si rozdělíme na 4 základní období a v každém z nich se dozvíte proč právě ten druh doporučeného čaje je vhodný právě v tu dobu.
Ráno (před i po snídani)
Jako každý začínající den je třeba nabrat energii na následující denní režim. Je proto vhodné zvolit čaj s vyšším obsahem povzbuzujících látek. Nejvhodnější volbou pro tento okamžik je jistě černý čaj s obsahem kofeinu (u čajů nazývaný thein) např.: silně povzbuzující Assam CTC nebo středně povzbuzující Keemun Mao Feng. Vhodnou volbou jsou také čaje druhu Puerh.
Odpoledne (před i po obědě)
Dopoledne, poledne i odpoledne je nejdelší denní období a je vhodné zvolit dobrý pitný režim a napomoci organismu v trávení oběda a zároveň povzbudit organismus. Pro tento čas je vhodné zvolit spíše mírně povzbuzující nebo bylinné čaje, které vám pomohou lépe strávit oběd. Pro tyto účely doporučujeme sáhnout po čajích zelených a býlích. V průběhu dne pak s vyšším obsahem přírodních cukrů a vitamínů, které jsou obsažené v čajích ovocných nebo v čajích typu Rooibos a Honeybush.
Večer (před i po večeři)
Stejně tak jako v odpoledních hodinách, tak i v těch večerních je vhodné dodržovat pitný režim a postupně připravovat tělo na odpočinek po náročném dni. Ať už byl či nebyl den náročný, lidský organismus je nastavený tak, že v blížících se večerních hodinách se zkrátka snaží postupně „vypnout“, čímž se tělo připravuje na spánek nebo relaxaci, je dáno také denním obdobím, v noci se zkrátka spí už od pradávna. V tuto dobu je vhodné zvolit čaj s žádným nebo nízkým podílem theinu (kofeinu) a nejvhodnější volbou je opět čaj typu Rooibos a Honeybush, tyto čaje obsahují velké množství minerálních látek a vitamínů, pomáhají od bolesti a zmírňují psychické i fyzické napětí.
Na noc (před spaním)
Pře spaním a na noc (pokud se například budíte a máte pocit žízně) jsou nejvhodnější čaje bylinné a bílé. Na noc volíme vždy slabší variantu nálevu, všechny čaje totiž podporují práci ledvin a nikdo z nás by se v noci nechtěl každou hodinu budit na toaletu. Pro noční pročištění organismu volíme čaje zelené, které zajistí podporu trávicího ústrojí a dodají tělu potřebné vitamíny a minerály do dalšího dne.
Stejně tak jako u denního období je důležité dodržovat pitný režim v jakékoliv době a ročním období. Roční období vs. konzumace čaje se liší v denním režimu jen minimálně. Je třeba ale připravit tělo na některé změny, které s touto změnou souvisí a toho nejlépe dosáhneme zvýšenou nebo sníženou konzumací již zmíněných druhů čajů.
Jaro
Biologicky jsme nastaveni jako příroda, jako že příroda rozkvétá i my lidé svým způsobem rozkvétáme a k tomu potřebujeme všechny zbytky energie, které nám zbyly po tvrdém zimním období. Dny se prodlužují a my zůstáváme déle vzhůru, naše těla potřebují více povzbudit a doplnit energii, nemluvě o vitamínech a minerálech, které jsme pozbyli v zimním období. Vhodně pro toto období je čaj Maté, je velmi povzbuzující a obsahuje velké množství minerálů a různých vitamínů, navíc má velmi blahodárné účinky na lidský organismus.
V polovině jarního období, kdy se dny stále prodlužují a dny se stávají čím dál více teplejšími od Maté upustíme a vrátíme se ke klasickým černým středně povzbuzujícím čajům.
Léto
V období kdy jsou dny vůbec nejdelší a nejteplejší se denní režim nemusí nijak výrazně měnit, důležité je doplnit tělu dostatek tekutin, tedy zvýšit dávku konzumovaných tekutin a čaj je pro tyto účely nejvhodnější, ve skutečnosti v horkých dnech teplý čaj tělo ochlazuje a podporuje k vyšší produkci potní žlázy. Pokud vypijeme více studených nápojů, tělo je „šokově“ donuceno vydat více energie na produkci tepla k ohřátí tekutin v trávicím ústrojí a při této produkci „lidského ohřevu“ se tělo unavuje a velmi zatěžuje, výsledem je jen větší spotřeba tekutin a tím pádem i větší zátěž ledvin.
Podzim
S blížícím se „babím létem“ bychom měli znovu začít sbírat energii na čím dál tím kratší dny a sychravé počasí. Pro denní (dopolední - odpolední) pití proto vybíráme více z ovocných a bylinných čajů.
Zima
S blížící se zimou a velmi krátkými dny, kdy jsou naše těla mnohdy nucena vstávat do práce za tmy a domů se vracíme opět za tmy, potřebujeme tělu dodat velkou dávku energií, minerálů a vitamínů. Důležité je začít den silně povzbuzujícími černými čaji a pro denní pití můžeme zvolit i slabší Maté, několikrát zalité, tím pádem doplníme tělu důležité minerály. Na noc je vhodnější doplnit organismu více antioxidantů, k tomu jsou vhodné slabší nálevy z Oolongů.
V článku je zmíněno mnoho doporučení, je jen na vás zda-li se jím budete řídit nebo ne, mějte ale na paměti, že čaj jako takový je vhodný pouze jako doplněk pitného režimu a ať už bude vaše volba jakákoliv, čaj jakéhokoliv druhu bude vždy správnou volbou.
Článek je sestaven pouze jako doporučení životního stylu a nelze se jím v žádném případě řídit z lékařského hlediska!
Přihlášení k odběru novinek.
Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
e-mail: [javascript protected email]