Údržba čajových moří a čajového náčiní
Mnohokrát diskutovaná otázka a mnoho různých odpovědí. Odpověď je v podstatě velmi jednoduchá a návod na údržbu čajového příslušenství z lakovaného dřeva vám rádi popíšeme v dnešním článku. Čajové moře i čajové náčiní se co do údržby týče od sebe vůbec neliší.
Čajové náčiní a čajová moře se často vyrábí z bambusu, který dobře odolává vlhkosti, je to i velmi ekonomická volba, protože bambus je velmi rychle rostoucí dřevina. Setkat se ale můžete i s exotickými druhy klasických dřevin jako například mahagon, růžové dřevo nebo i eben. Takové zboží je většinou velmi drahé a patří mezi prémiové zboží o to víc, ale u těchto drahých dřevin platí zásady jejich údržby.
Několik jednoduchých rad k údržbě
-
Lehce zašpiněné náčiní a čajová moře omýváme pouze vodou! To platí i pro několikadenním užívání. Může se stát, že se objeví na čajových moří kal nebo kruhy od konvičky a kapky od zaschlého čaje, v tomto případě omyjeme čajová moře 2 – 3x, čaj i zaschlý (stejně tak jako i káva) nemá ve zvyku dělat na lakovaném dřevě trvalé skvrny. Pokud je zašpinění ale opravdu velké, po několikatýdenním užívání v žádném případě nevyužíváme saponát ani jiné druhy čistících prostředků, jednoduše necháme několik minut odmočit a jemnou houbičkou na nádobí otřeme a opláchneme čistou vodou.
-
Není nutné po každém užití čajových moří a náčiní je hned omývat nebo sušit, vzhledem k tomu, že většina z náš toto příslušenství využívá několikrát denně bylo by to i zbytečné.
-
Přílišná vlhkost škodí, po omývání je vhodné dřevěné příslušenství nechat volně usušit, ale i zde se názory různí, volným usušením rozhodně nic nepokazíte, ale použití jemných papírových ubrousků k usušení je také způsob jak čajové náčiní udržet ve výborném stavu.
-
Údržba lakovaného povrchu je také důležitá, chceme-li si užívat po dlouhou dobu výrazného lesku, pomoci laku lépe odolávat škrábancům, pak je vhodné jednou za čas vzít jemnou papírovou utěrku s pár kapkami klasického stolního nebo jiného oleje a ošetřit tak namáhaný lakovaný povrch. Jen lehkými tahy stíráme povrch, nechceme mít čajové náčiní a moře mastné a olejové, jen chceme obnovit jeho lesk a barvu.
-
Údržba kamenných částí a doplňků moří, stejně tak jako u dřevěných částí, zde využíváme k omývání pouze tekoucí vody, ovšem při nepozornosti, není problém použít i drsnější stranu houbiček na nádobí a to i u leštěných částí. Kámen odolá více drsnému zacházení než lakovaný povrch, ale zároveň díky poréznosti je více náchylný k zašpinění a usazeniny se na nerostech většinou projeví rychleji než na hladkém povrchu.
-
Vyvarujte se přílišným teplotní šokům, čajové náčiní oplachujeme vlažnou až teplou vodou, nikdy ne vařící a také ne úplně studenou. Teplotní výkyvy škodí lakovanému povrchu, tím pádem mohou vzniknout malé trhlinky a prasklinky přes, které se může voda dostat k surovému dřevu bez ošetření, ve výsledku dochází k rozvoji plísní a k řetězové (často velmi rychlé) reakci rozkladu dřeva.