Proměnné pro přípravu dobrého čaje

Pro získání kvalitního nálevu je podstatná kvalita vody, čaje, teplota zalití, doba louhování při konstantní teplotě a samozřejmě vhodně zvolené čajové nádobí. Lehký japonský čaj jistě není vhodné připravit do čínské čajové konvice, která byla vypalována v přítomnosti kozího mléka (i když je to neskutečně krásné čajové nádobí).

Kyslík ve vodě

Mezi alternativněji založenými čajomilci koluje názor, že voda se nemá nechat dlouho ve varu, protože se tak vytratí kyslík zodpovědný za rozpuštění vodou nerozpustitelných (a očekávaně velice zdravých) látek z čajových listů. Vezmeme-li v potaz fyzikální zákony (Henryho z.), tak stejně jako foukáním cigaretového dýmu do vody zlato nevzniká, ani udržování vody do varu jí nepřipravuje signifikantně o kyslík. Se zvýšením teploty vody skutečně klesá rozpustnost kyslíku - stejně jako jakéhokoli jiného plynu, ale v tomto ohledu je jedno, jak dlouho voda ve varu je. Nechá-li se voda déle vařit, odpařováním se pouze zvýší koncentrace minerálních a dalších již přítomných látek, což v extrému skutečně chuť nápoje připravovaného z horké vody ovlivní. S postupným chladnutím vody se v ní obsah kyslíku bude opětovně narůstat. Naopak vodu je vhodné nechat bublat déle z hygienických důvodů, vaříme-li čaj v tropech nebo větších výškách, Například v 3tis. m n.m. je bod varu přibližně 89°C. Domněnka, že voda ztrácí délkou varem kvalitu je původem z Číny. Čínský čajomilec vodu ihned po dosažení bodu varu stáhne a použije, ev. ochladí na potřebnou teplotu.

Teplota

Každý čaj vyžaduje jinou teplotu a čas pro to aby se rozvinul a odevzdal do vody přesně to, co je požadováno. Příliš vysoká teplota čaj "spálí". Při delším louhování jsou vyplaveny látky jiné, než je záměrem. Čím vyšší teplota a delší čas, tím se z listů vylouhuje více. Výsledkem příliš krátkého času louhování nebo nízké teploty je v lepším případě navoněná voda, nikoli čaj.

Rychlé přelití

Z důvodu zlepšení kvality nálevu a také hygienických je velice vhodné čajovou konvici nebo zhong nejprve vylít horkou vodou, do prázdné - nyní již teplé nádoby vložit čaj a ten zalít vodou vhodné teploty a rychle jí vylít. Cílem je očištění nádobí, vytvoření vhodného prostředí pro otevření čajových listů a očištění čaje od nečistot (např. spor).

Tvrdá voda

Přípravu čaje ovlivňuje přechodná tvrdost vody způsobená hydrogenuhličitany vápníku a hořčíku. Převařením vody se této tvrdosti nezbavíme. Proto je vhodné použít filtr, jenž odebere pachy, sníží tvrdost vody a např. sníží obsah železa, které má na chuť čaje též neblahý vliv. Stálá tvrdost (způsobená sírany a chloridy vápníku a hořčíku) neovlivňuje chuť vody. Celkově pro přípravu čaje je lepší voda měkká, spíše s kyselým PH. Alkalické prostředí totiž způsobuje ztmavnutí nálevu a ztrátu požadované chuti.

Mléko, med a citron

Citron do čaje může přinést benefit vstřebání většího množství zdraví prospěšných látek. Na mléko se naopak některé látky navazují, a proto snižuje zdravotní efekt pití čaje. Mléko též podporuje tvorbu hlenu a proto je vhodné Masalu zařadit spíše do kategorie čaje pro zvláštní příležitost. Společnou vlastností citronu a mléka je samozřejmě degradace chuti nápoje.


Napište nám




Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít




Zapomněl jsem heslo