Příprava hliněných konviček a šálků
Příprava hliněných a keramických konviček a jiného nádobí, známá také jako „zatahování nebo zatažení“, je velmi důležitý proces přípravy konviček před jejich samotným používáním. Díky tomuto procesu se odstraní pachuť hlíny, která velmi poškodí výsledný čaj a konvička pak získá lepší vlastnosti co se udržování tepla a životnosti týče. Také je pak hygienicky velmi čistá.
A jak vlastně takový proces „zatahování“ probíhá?
Očištění hliněného nádobí
Ještě před samotným procesem se musí konvička pečlivě očistit a vypláchnout, na to je nejvhodnější použít nějaký kartáč (například na nádobí), odstraní se tím povrchové a vnitřní nečistoty. Pak se hliněné (nebo keramické) konvičky pečlivě vypláchnou a to hned několikrát a vždy je lepší při každém vypláchnutí zvýšit teplotu vody, proces opakujeme dokud není voda úplně horká. Proces trvá několik minut a vypláchnutí provedeme alespoň pětkrát.
Samotné zatahování
Postup zatažení se dělí na tři možné varianty:
-
Zatahování za pomocí čaje je velmi oblíbená praktika u malých konviček o obsahu nanejvýš 100 – 200 ml. Postupuje se tak, že se konvička dá do horké vody „louhovat“ spolu s čajem, který se v ní bude připravovat po celou dobu jejího užívání. Vodu s konvičkou (nejlépe v nějakém hrnci) přivedeme k varu a alespoň jednu hodinu na mírný plamen vaříme spolu s čajovými lístky (ale čajové lístky nenechávejte ve vodě déle než 10 minut, ty vyndáme a vaříme už jen ve výluhu). Poté konvičku vyndáme, necháme oschnout a proces opakujeme alespoň 3x. Díky své přirozené poréznosti do sebe konvička natáhne aroma čaje a bude vonět i před samotným užívání.
-
Zatahování bez čajového výluhu se provádí u větších konviček nebo nádob, u kterých víte, že budete připravovat více čajů a nebudou určené jen pro jeden druh nálevu, proces je stejný jako předchozí, jen s tím rozdílem, že se zde nepoužívá čaj.
-
Pomalé zatahování neznamená nic jiného než, že se vynechá proces vaření a například přes noc vložíte konvičku (s čajovými lístky nebo i bez nich) do horké vody a přiklopíte víkem. Ovšem tento proces není tak účinný jako dva předchozí.
Ve finále před samotným užívání je dobré ještě několikrát konvičku tzv „začajovat“, není to nic jiného než že připravíte několik nálevů z čaje, které necháte v konvičce déle louhovat a nakonec vylijete. Tento proces není nijak nutný, ale zvýší to odolnost konvičky i uvnitř a uvolní se do ní více příjemného čajového aroma.
Možná rizika a upozornění
-
Někdy se může na konvičce objevit povlak (může být bezbarvý, ale také nemusí), zejména pak jestli volíme variantu zatahování spolu čajem, není to nic kritického, povlak se dá lehce odstranit kartáčkem a opláchnutím.
-
Možné defekty a malé prasklinky u konviček, které se nemusí hned projevit a na první pohled nejsou vidět se při procesu zatahování zvětší nebo mohou konvičku nenávratně poškodit, proto je důležitá právě očista konvičky, při které si ji pečlivě prohlédnete a také ji provlhčíte a teplotní šok z vařící vody nebude pro hliněné nádoby v žádném případě nijak devastující.
-
Některé konvičky mohou obsahovat různé příměsi jako různá pojiva, leštidla, vosky a konzervanty, které sice ulehčují výrobu a vypalování, nicméně při zatahování se může část uvolnit, je tedy důležité tyto povlaky odstraňovat jak jen to je možné. Některé konvičky mají vyšší obsah těchto příměsí v tomto případě nezbývá nic jiného než „vařit a drhnout“ stále dokola, dokud se takový povlak nepřestane uvolňovat.
-
Možné mechanické defekty jako odlupování zbytků hlíny (hlavně ze spodních částí) je normální, v drtivé většině případů se nejedná o žádný defekt, který by vám bránil v užívání.
-
Co se údržby týče, vymýváme pouze vlažnou vodou, nepoužíváme žádné saponáty ani jiné čistící prostředky a necháváme volně doschnout.
-
A nakonec jedna rada, celý proces vyváření a zatahování je dobré jednou za čas zopakovat, ne velmi často, ale řekněme jednou za několik měsíců a pokud hliněné nádobí delší dobu nepoužíváme, je rozhodně nutné proces před dalším použitím zopakovat.