Jak se čaj pije ve světě IV.

tea_syp.jpgZatímco v naší domovině a vlastně v celé střední Evropě pijeme čaj velice obyčejně, s cukrem, medem nebo s citronem a tomuto nápoji nepřikládáme prakticky žádnou větší váhu a bereme ho za samozřejmost, v jiných zemích tomu tak není.

Jak se říká „jiný kraj, jiný mrav“ a o pití čaje toto přísloví platí dvojnásob.

 

 

Pití čaje v latinské Americe

V latinské Americe nebo chcete-li v Jižní Americe a především v okolí Brazílie, se čaj jako takový nepije. Pijí se zde jiné nápoje, které mají podobnou přípravu jako čaj, u nás se proto řadí do speciální kategorie „čaje-nečaje“. Jsou jimi především Maté (Maté Green nebo Roasted, více informací o Maté) nebo Lapacho (více informací o Lapacho), oba druhy se liší botanickým původem, chutí i aromatem. Nepřipomínají žádný známý druh čaje a připravují se v takzvaných kalabasách (více o kalabasách a jejich výrobě) a pijí se pomocí brček nebo slámek zvaných bombilla.

Pití těchto druhů „nečaje“ má v těchto končinách velkou základnu v kultuře a tradici, zejména protože se těmto rostlinám v tamních končinách velmi dobře daří, najdou se ale i tací, kteří dávají přednost klasickým čajům, především pak silným černým čajům.

 

Pití čaje v Rusku

samovat.jpgAčkoliv by se to nemuselo zdát, tak pití čaje v Rusku má dlouholetou tradici. Z Ruska také pochází tradiční máčení citrónu v čajích. Vzhledem k tvrdým teplotním podmínkách v této obrovské zemi, která je rozdělena na celých 9 časových pásem se čaj považuje za vhodný nápoj pro zahřátí (mimo jiných nápojů, zejména destilátů). Čaje se zde pijí silné a slazené nejen cukrem, ale hojně i džemem, podávají se téměř ke každému jídlu. Mají také své čajové obřady

Ruská kultura se může chlubit velmi povedenými a zdobenými konvicemi a samovary (o Růském samovaru více informací níže), dokonce i kompletními čajovými servisy. Dominantou jsou zde hlavně barvy, příběhy a nepřeberné množství různých ornamentů, postav a budov.

Zajímavost: Ruské pití a příprava čaje velmi ovlivnila i postupy a konzumaci v České Republice, v mnohém jsou si tyto postupy velmi podobné.

Samovar
Ruský samovar se váže na dlouholetou přípravu čaje, tím jak se šířil, se šířil i čaj. Samovar je také nedílnou součástí Ruské kultury i stolování, setkat se s ním můžete jak na trzích ve veřejných budovách a téměř v každé domácnosti. Je to vlastně nerezová nádoba, ve které se udržuje horká voda a nad ním je zahřívána konvička s čajem, dle libosti je pak možné čaj ředit připravenou vodou v samovaru. Jeho historie sahá až do 18. století. Často bývá zdobený drahými kovy i nerosty a cena nebo jeho okázalost vypovídá prakticky dodnes o společenském postavení jeho majitele.

 

Pití čaje v Irsku

Stejně tak jako Irská káva i čaj má v Irsku své místo, historii i tradici, pijí se zde silnější druhy černých čajů a jeho příprava i tradice jsou si velmi podobné s Velkou Británií.

Irsko i Velká Británie spolu často velmi soutěží v počtu vypitých šálků čaje na osobu, tento souboj není však podmíněn bitvami a vřavou, bojuje se zde pouze plnými čajovými šálky.


Napište nám




Newsletter

Přihlášení k odběru novinek.

Adresa

Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
 

Kontakt

tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
      
e-mail: [javascript protected email]

Newsletter

[x] Zavřít

Newsletter

[x] Zavřít

Přihlášení

[x] Zavřít




Zapomněl jsem heslo