Oolongy mají díky výběru kultivarů a způsobu zpracování podobné vlastnosti. Synonymem oolongů jsou čaje polozelené, žluté nebo žlutozelené. Původ jejich označení je zahalen tajemstvím. Na počátku mohlo být jméno horské oblasti "Wuyi" nebo doměnka o jménu „Sulong“, „Wulong“, ev. „Wuliang“, objevitele používaného kultivaru. Třetí teorií je anglická zkomolenina jména čaje Wu-Lung (černý drak). Podobně jako se v našich luzích a hájích hádají vesnice, kterou z nich projel maršálek Radecký a nechal si okovat koně, podobně i v Číně není možné vysledovat která z teorií je pravdivá.
Jisté však je, že olongy mírou oxidace (ev. nesprávně používaný termín fermentace) se nachází mezi čaji zelenými a černými. Barva a forma zpracovaného, suchého listu, se může velice lišit. Podobně jako jejich chuťové vlastnosti. Od identicky svinutých listů do malých granulek až po zdání náhodně ohýbaných. Potřebné množství listů pro přípravu se tak nejlépe odhaduje buď zvážením a nebo sledováním barvy nálevu ve skleněné konvici. Díky ní můžeme sledovat krásné rozvíjení listů. Barva nálevu může být blízká zeleným čajům, tedy od jemně žluté, přes žlutozelenou až po medovou.
Oolong je sklízen až v plné zralosti čajových lístků. Zavadnutí listů může probíhat na přímém slunci. Následuje většinou ruční rolování, odpočívání a další mechanické namáhání listů. Sušením se výrobní proces může uzavřít. U některých oolongů může být velice důležité správné skladování které umožní čaji vyzrát (podobně jako u několika bílých čajů). Právě délka a postup procesu zpracování dává těmto čajům unikátní aroma i chuť. Součástí výroby může například být opakované pražení listů v periodě několika měsíců. Oolongy jsou proto s ostatními druhy čaje nesrovnatelé.
Přihlášení k odběru novinek.
Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
e-mail: [javascript protected email]