Ačkoli se cestou čaje nedováželo hedvábí, brzy se pro svůj mimořádný hospodářský i kulturní význam v čínských dějinách, začala nazývat „jižní hedvábná stezka Číny“. Překonat horstva Hengduan bylo velmi namáhavé. Trasa cesty čaje, která začala v jihozápadní Číně v provincii Sichuan a vedla přes Luding a Batang do Lhasy, byla delší než 2.300 kilometrů. Karavany ji dělily na šest etap, přičemž jedna vedla přes 50 říčních brodů, 15 lanových mostů, 10 pevných mostních konstrukcí a 78 hor v nadmořské výšce 3.000 metrů. Je pochopitelné, že cesta čaje byla jednou z nejobtížnějších tras světa, s extrémně proměnlivým počasím a prudkými teplotními rozdíly. Uvědomme si, že tato etapa byla jen částí cesty čaje na trase ze Sichuanu do Indie…
Podle posledních archeologických výzkumů se zdá, že cesta čaje byla využívanou trasou již dávnými civilizacemi. Národy žijící v oblastech dnešního Tibetu, provincie Yunnan a Sichuan byly ve styku už za dynastie Shang (1600–1100 př.n.l.) a Zhou (1100–256 př.n.l.). Nicméně záznamy nám poskytuje až období dynastie Tang (618–907 n.l.). Tibetská aristokracie začala pít čaj za vlády krále Chidusongzan (676-704). Z této doby se nám zachovala kniha Moře nesmrtelnosti, v níž najdeme hodnocení čajů podle kvality. Z dalšího pozoruhodného záznamu se dozvídáme o návštěvě vyslance čínského císaře u tibetského krále. Vyslanec nabídnul králi horký nápoj. Král se zdvořile zeptal, co je to za tekutinu a vyslanec odpověděl, že jde o čaj s tím, že tento nápoj tiší žízeň a nervozitu. Král odvětil, že Tibet již čaj zná. Bezpochyby šlo o výměnu lehkých zelených čajů za silné čaje typu Puerh. I když se pro způsob života Tibeťanů víc hodil Puerh díky propojení s jihozápadní Čínou brzy objevil i čaje Yunnanu jako Yunnan Yin Zhen King, Yunnan Mao Jian, Yunnan Mao Feng nebo Yunnan Cui Ming. Oblast Yunnan je pro čajovníky skutečně domovem. V roce 1949 vědci zjistili, že mnohé z divoce rostoucích čajových stromů jsou staré více než tisíc let. V průběhu let se poptávka po čaji v Tibetu zvyšovala a tím vzrůstal i význam cesty čaje, což přirozeně vedlo k větší pozornosti věnované této trase nejen ze strany obchodníků a státních autorit, ale i nájezdníků a lupičů. Během dynastie Song tento problém přerostl do rozměrů, kterými se museli zabývat úředníci na státní úrovni. Císařský dvůr si v této souvislosti vyžádal velký počet válečných koní z Tibetu na obranu proti útokům ze severu. Máme k dispozici záznamy, které datují a popisují, jak se čínský císařský dvůr připravoval na každoroční velkou zásilku čaje do Tibetu, výměnou za jejich výborné válečné koně.
Z jedné studie vyplývá, že za jeden rok se mohlo směnit až 20.000 tibetských koní za vynikající čínský čaj. V době dynastie Song (960-1127) se roční produkce čaje z oblasti Sichuan pohybovala okolo 15.000.000 kg a podle záznamů víme, že celá polovina byla prodávána do Tibetu …
I následná dynastie Juan (1271-1368) věnovala náležitou pozornost obchodu s čajem. Zpočátku byl čaj prodáván prostřednictvím vládního úřadu, ale později se systém rozvolnil a obchody byly uzavírány mezi samotnými kupci.
Éra největší prosperity cesty čaje nastala za dynastie Ming (1369-1644). Císařský dvůr zřídil úřad, který měl na starosti přípravu čaje a převzetí odpovídající kvality koní. Čaje byly přísně roztříděny podle jakosti a stejně tak přísná měřítka určovala i hodnotu koní. Podle vládního nařízení musel být předvedený kůň přesně posouzen a podle toho příslušný úředník vypočítal úměrnou hodnotu čaje. Tento čajový obchod byl velmi striktní. Díky kontrole nad čajovým obchodem si dynastie Ming udržovala nebývalou politickou moc nad tibetskými vůdci a lámy. Kumulaci bohatství Číny již nemohlo nic ohrozit …
Přihlášení k odběru novinek.
Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
e-mail: [javascript protected email]