Čajové zahrady vychází z buddhismu a jejich původní záměr je čistě náboženský. Naši Keltové uctívali stromy, což zůstalo v zachované v památných stromech dnešních dní. Staří budhisté ctili svatá místa uprostřed divoké přírody a ohraničovali je kameny. Z těchto přírodních scenérií se v kulturním a architektonickém vlivu tisíce let vyvinuly čajové zahrady dneška s rybníčky, potůčky a původně náboženskými prvky, které umocňují velkolepý dojem působivé krajiny.
Zahrady se měly podobat budhistickému ráji na zemi – čistým plochám, klidným hladinám rybníků, nevinným lotosovým květům … Koncept čisté země měl podle tradice přežívat alespoň u chrámů a paláců. To že se japonská společnost přiklonila k zen budhismu, mělo dopad i na zahrady, které zmenšily svoji rozlohu, staly se prostými a minimalistickými. Nejlepší ukázkou tohoto vlivu jsou suché zahrady z kamenů, písku a štěrku představující ucelené přírodní scenérie, určené k meditaci.
V 16. století se v japonské společnosti definitivně ujala tradice čajových zahrad. Šlo o to zasadit čajový obřad do té správné scenérie. Čajový mistři tím zdokonalili čajový obřad ve své jednoduchosti a rustikální prostotě. Čajová zahrada je koncipována zcela účelově a hlavní roli zde hraje pěšinka, která vede hosta k čajovému pavilonku a cestou mu otvírá ty nejkrásnější výhledy. Pěšinky jsou dostatečně široké pro pohodlnou chůzi. Ozdobou jsou kamenné lucerny rozmístěné po cestě pro dostatek světla a kamenné nádrže s vodou pro rituální očistu. Čajová zahrada je často zasazena do větší zahrady, která přináší nejen soustředění, ale také potěšení.
Mezi základní estetické prvky patří kameny, které představují hory nebo kopce nebo dokonce samostatné ostrovy, štěrk a písek reprezentují vodní element: potůčky, rybníky a moře. Je samozřejmě ideální, pokud to umožní rozměr zahrady, aby se součástí stalo skutečné jezírko, často zabydlené kapry koi (symbol barvy a života).
Čajové zahrady jsou navrhovány s pochopením k různým druhům zeleně a jejich odlišným strukturám. Stromy, keře, trávníky … každá rostlina má v zahradě svůj význam v unikátní kombinaci s další a další. Jejich umístění a přirozená podoba v průběhu roku vytváří neopakovatelnou atmosféru řádu, který znovu vychází z chaosu divoké přírody. Mech, bambus a borovice jsou vysoce ceněné obzvlášť v zimních měsících, kdy vynikne jejich zelená krása.
Čajová zahrada není jen souhrnem principů, je to atmosféra, která dává nový rozměr uvnitř nás samých. Příroda sama o sobě zůstává dokonalá, čajová zahrada evokuje tyto symboly, ale nikdy se nesnaží vytvořit něco, co by nedokázala příroda sama. Proto v japonské zahradě nenajdeme čtvercový bazén, ale přírodní jezírko. Stejně tak je plynutí vody zpodobněno potůčkem nebo vodopádem a ne fontánou.
Principem je rovnováha, s níž lze vytvořit velkou krajinu i v tom nejmenším prostoru. Proto se tak pečlivě volí každý kámen i rostlina.
Přihlášení k odběru novinek.
Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
e-mail: [javascript protected email]