Zatímco v naší domovině a vlastně v celé střední Evropě pijeme čaj velice obyčejně, s cukrem, medem nebo s citronem a tomuto nápoji nepřikládáme prakticky žádnou větší váhu a bereme ho za samozřejmost, v jiných zemích tomu tak není.
Jak se říká „jiný kraj, jiný mrav“ a o pití čaje toto přísloví platí dvojnásob.
Tibet a Mongolsko mají v pití čaje mnoho společného, respektive v jeho přípravě. V obou zemích se pije čaj především jako energetický doplněk a vyznačuje se přinejmenším dvěma neobvyklými přísadami. Jak v Tibetu tak i v Mongolsku se pije čaj se solí a s mlékem (v Tibetu s mlékem jačím), často se přidává také máslo.
Mimo jiné se čaj v těchto zemích používá i k výrobě tradičních pokrmů. Tak především pro Tibet je to tzv.: „campa“, což je směs mouky, jačího mléka, soli (případně dalšího koření) a praženého ječmene.
V Mongolsku je tento tradiční pokrm o něco složitější a rozmanitější. Tento pokrm se skládá z mléka, másla, mouky, koření, rýže, jáhel a dle chuti a oblasti se přidávají nebo ubírají další suroviny.
Jisté je že obě tyto země mají velmi složité životní podmínky, v Tibetu je to nadmořská výška a v Mongolsku rozmanité stepy a především velmi nehostinná poušť Gobi. Dá se tedy s určitostí předpokládat, že čajový nápoj zde neplní funkci především společenskou, ale hlavně funkci obživy.
Nebudeme se vracet do minulosti Perské říše, jak by nadpis mohl napovídat, ale shrneme několik zemí v rámci podobnosti pití a přípravy čaje. V Íránu, Iráku, Pákistánu, Ázerbájdžánu a také z části v Kazachstánu, se pije čaj většinou místní a velmi silný, pro Evropana tak silný, že potřebuje opravdu hodně sebe-přemlouvání k pozření tak silného nápoje.
Pro tyto země je velmi charakteristický tedy již zmíněná silná chuť, ale také barva, bývá hodně tmavá, ale nápoj není kalný. V několika málo zemích se pije čaj s nasekanými kusy cukru, který se podává zvlášť, často i s dalšími bylinkami a kořením.
Nejznámějším čajem v Turecku je černý a silný čaj Rize. Sklízí se v severní části Turecka v okolí města se stejným názvem „Rize“. Vyznačuje se velmi charakteristickou přípravou právě pro tuto zemi. Připravuje se ve dvou na sobě postavených konvicích, přičemž ve spodní konvici se vaří voda a v horní se čajové lístky ohřívají, napařují a uvolňují tak aroma. Tento postup umožní po zalití čajových lístků horkou vodou velmi rychlé uvolnění aroma a chutí. Postup se celkově opakuje 2 – 3x, do té doby, než i ten poslední čajový lístek ze sebe nevydá cenné chuťové a aromatické látky.
V dalším pokračování tohoto seriálu se podíváme "jak se připravuje a pije čaj v..." Indii
a v neposlední řadě take ve Velké Brtánii.
Přihlášení k odběru novinek.
Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
e-mail: [javascript protected email]