Nenapadlo vás někdy, že by se vylouhovaný čaj, mohl dát ještě nějak využít a že je škoda vyhazovat již použité čajové lístky? Existuje jeden z mnoha způsobů jak použité čajové lístky využít, je velice efektivní, šetří peníze a přírodu a nahrazuje tak chemická a drahá hnojiva. Například zelený čaj je bohatý na dusík a draslík, který každá rostlina velmi ocení.
Jednoduše jakékoliv použité čajové lístky využijte jako hnojivo do pokojových (i venkovních) rostlin. Na povrchu substrátu působí antisepticky a jsou vhodné proti plísním, zapracované v substrátu zase dodávají rostlinám důležité živiny k povzbuzení květů, lesku a růstu.
Způsobů je několik, ale jako nejšetrnějším a nejvhodnějším způsobem se jeví použité čajové lístky nahromadit (nebojte se smíchat různé druhy čajů, pít už je nebudete a rostlinám různorodost prospěje), alespoň na tři velké hrsti (pro čajové nadšence je to otázka dvou – tří dnů). Lístky prosušit na novinách nebo na sítku (lístky je dobré po čase obracet a promnout aby rovnoměrně proschly a nedocházelo k zaplísnění) a po vysušení nadrtit, ale ne na prach, jen na drobnou drť – mulč. Výslednou drť můžete skladovat kdekoliv na tmavém místě a využít ji později.
Před přesazováním pokojových rostlin je dobré čajové lístky alespoň na půl dne nechat louhovat – máčet a zředěnou vodu po výluhu můžete využít k zalévání. Vyždímanou směs promíchejte se substrátem (přesný vzorec kolik a čeho neexistuje, ale doporučujeme míchat čajovou drť 1:4 se substrátem). Navlhlé čajové lístky smíchané se substrátem dodají počáteční vláhu rostlinám přímo ke kořenům.
V případě venkovních rostlin můžete použít rovnou k zasypání okolo rostlin. Například pro růže působí horní vrstva z čajových lístků velmi příznivě a brání v napadání plísní.
Tip
Pokud se v nejbližší době nechystáte přesazovat vaše pokojové rostliny a přesto chcete vašim rostlinám dopřát cenné živiny, tak si v ruce udělejte hrudku z vlhkých čajových lístků a tu vtlačte do substrátu k rostlině.
Vesměs je ke hnojení možné využít jakýkoliv zbytek z čajů, to platí i pro čaje sáčkové (jen je třeba odstranit papírový nebo nylonový obal). Ale obecně platí, že bílé a zelené čaje jsou rostlinám více prospěšné.
Tip nakonec
Pokud se chcete zbavit zápachu ve vaší chladničce, není nic jednoduššího než vzít zbytek po vylouhování čaje, vložit jej vlhký do misky a dát do lednice. Minimálně po dobu 2 – 3 dnů, bude čaj absorbovat zápachy z přeplněných chladniček ve vašich domácnostech.
Přihlášení k odběru novinek.
Kolbenova 997/5g
190 00 Praha 9-Vysočany
tel.: +420 774 885 855
tel.: +420 774 885 858
e-mail: [javascript protected email]